Proč na dovolenou s plachetnicí na Mazury?
Mazury jsou jedno z nejmalebnějších míst Evropy. Velká mazurská jezera, nacházející se v severovýchodní části Polska – nejrozlehlejší v Polsku – jsou v létě vyhledávaným prázdninovým cílem mnoha jachtařů a rybářů. V posledních letech se přidávají i vyznavači vodní turistiky na motorových lodích. Navzdory tomu zůstává tamější krajina téměř nedotčená moderní civilizací a daří se zde mnoha druhům vzácné flóry a ptactva.
Když budete mít štěstí, uvidíte na březích pobíhat stáda divokých koní. V severní části jezer v rezervaci Puscza Borecka můžete dokonce pozorovat i zubry. Oblast je bohatá zejména na ptactvo, pro které zde existuje řada rezervací (známý je např. Ostrov kormoránů). Přírodní rezervace na jezeru Luknajno byla zapsána do Seznamu rezervací biosféry UNESCO. Je uzavřena pro turisty, avšak ptáky lze pozorovat z nedalekých věží. Naproti tomu krásnou přírodní rezervaci jezero Dobskie navštívit můžete, ale pouze na plachetnici. Platí tam zákaz použití spalovacích motorů.
Jsou to určitě vodní sporty, které sem každoročně lákají tisíce turistů ke strávení aktivní dovolené. A je to právě jachting, který sem každoročně přivádí i množství návštěvníků nejen z ČR. Jezera jsou propojena řekami a kanály a vzniká tak soustava 45 jezer propojených 12 kanály a 8 řekami, takže nemusíte jen bezcílně plachtit, ale zároveň poznávat nová místa. V jižní části jezer se proplouvá i jednou z plavebních komor. Jezera nabízí všechny klady vnitrozemského jachtingu. Pokud byste chtěli navštívit všechny zajímavá místa a všechna jezera, tak vám to na plachetnici zabere jistě nejméně jeden měsíc.
Milovníci válečné historie určitě neminou válečné německé opevnění, zvláště jde-li o bunkry nacistického Vůdce. V samotném srdci Mazur se nachází lesem porostlé sídlo Adolfa Hitlera – Vlčí doupě. V roce 1944 místnosti obývalo více než 2000 osob. Skryté město v lese obsahovalo 200 budov: úkryty, kasárna, dvě letiště, elektrárny, železniční stanici, klimatizaci, vody, topení, dvě centrály dálnopisného spojení. Dne 20. července tady plukovník Claus Schenk von Stauffenberg uskutečnil neúspěšný atentát na svého vůdce. Ruiny jsou dodnes dobře viditelné. Ostatně, kdo viděl film Valkýra s Tomem Cruisem v hlavní roli, ten může filmové kulisy porovnat s železobetonovým originálem. A kde přesně leží? Na východ od obce Gierłoż, na něco tak mohutného se doptáte snadno. A pokud ne, tak si do svých navigací zadejte tyto koordináty: 54°04′46″N 21°29′37″E
Dalším velmi zajímavým místem z hlediska válečné historie je lokalita Mamerki, kde najdete zachovalé bunkry vrchního velení německých pozemních z druhé světové války a muzeum německých „zázračných“ zbraní. Projít se můžete i v maketě ponorky a potkáte tam i posádku. Na Mamerkách začíná také Mazurský kanál, který měl spojovat jezera s Baltským mořem. Kanál zůstal nedokončený, ale můžete podniknout procházku kolem kanálu až k nedokončenému zdymadlu, kde na vás čeká lanová dráha.
Společenským centrem Mazur jsou městečka Giżycko a Mikołajki. Základy města Giżycko položili v roce 1340 křižáci, kteří zde vybudovali pevnost proti litevským nájezdům. Hrad byl nazván Loetzen, což je také německý název pro město. Mezi pamětihodnosti města patří zejména ruční otočný most přes Łuczańský kanál a vojenská pevnost Boyen, která se nachází cca 30 minut chůze z centra města. Ta byla postavena v první polovině 19. Století a kromě muzea historie nabízí možnost prohlédnout si zbytky pevnostní architektury na dlouhé procházce po hradbách (můžete si vybrat z několika prohlídkových okruhů).
Jedno z dalších míst, kam stojí zato se podívat je městečko Mikołajki, nacházejí se přibližně uprostřed jezerní oblasti. Patří mezi známá letoviska a je základnou pro výpravy na jezero Sniardwy a nebo na jezero Łuknajno, kde je nějvětší rezervace divokých labutí v Evropě (každoročně zde hnízdí téměř 2000 labutí).
Také ostatní městečka, rozesetá kolem jezer jako korálky na šňůrce, vás zaujmou svým osobitým půvabem. Ať už je to Węgorzewo na severu, Ryn nacházející se na stejnojmenném jezeře, nebo Ruciane-Nida, které je východiskem do nejjižnější části jezer.
Jak se na Mazury dostanete?
Nejlepší je to samozřejmě vlastním autem. Většinu cesty přes Polsko už dnes pojedete po čtyřproudových silnicích a dálnicích. V časech dopravní špičky však počítejte s kolonami a zdržením, zvláště ve Varšavě. Cesta autem trvá z Ostravy cca 8-9 hodin i s přestávkami.
Pokud rádi cestujete vlakem, můžete na část cesty využít rychlík EC104 Sobieski, který jede z Vídně až k Baltskému moři do Gdynie a u nás na něj můžete nasednout na spoustě míst mezi Břeclaví a Bohumínem. V Polsku můžete vystoupit na stanici Iława a do Mikolajek pokračovat místními spoji. A nebo pojedete jen do Varšavy a pak budete pokračovat místními rychlíky přes Olsztyn. Další alternativou je autobusové spojení Varšava-Gizycko.
Nashledanou na Mazurách!
Pokud chcete být na vodě v pohodě využijte našich služeb.
Zastupujeme jednu z největších charterových společností na Mazurských jezerech, Ahoj Czarter, která má v nabídce cca 100 plachetnic a motorových lodí. Poradíme vám s výběrem lodě a doporučíme vám trasu plavby a zajímavá místa.
Více informací zde: https://navodevpohode.cz/charter-mazury/
Zdroje:
http://www.hedvabnastezka.cz/zeme/evropa/polsko/9642-na-mazurskych-jezerech/
http://polsko.svetadily.cz/velka-mazurska-jezera/lokality